Historia Klubu

Pierwsza sekcja karate kyokushin w Lądku Zdroju powstała przy MGOK w 1986 roku. Założyła ją Barbara Kopczyk, posiadająca wówczas stopień 4 kyu, która wcześniej przez kilka lat w Krakowie zgłębiała tajniki karate pod okiem samego twórcy polskiego Kyokushin, shihana Andrzeja Drewniaka (aktualnie 9 dan). Przez kilka następnych lat lądeccy karatecy działali pod patronatem Ząbkowickiego Klubu Kyokushin.

W 1995 roku Barbara Kopczyk pozytywnie przeszła egzamin na czarny pas uzyskując stopień 1 dan oraz tytuł sensei. Cztery lata później (1999) powstał Lądecki Klub Kyokushin Karate. Od tego czasu LKKK jest członkiem Polskiego Związku Karate co m.in. uprawnia naszych zawodników do startów w zawodach rangi krajowej. Kolejne stopnie mistrzowskie sensei Barbara zdobywała w 2001 roku 2 dan, w 2010 roku 3 dan oraz 4 dan w 2013 roku. Od tego momentu uzyskała uprawnienia do przeprowadzania egzaminów na stopnie kyu, które dwa razy w roku dla ćwiczących w LKKK wcześniej przeprowadzał shihan Andrzej Drewniak następnie shihan Witold Stolarczyk z Ząbkowic Śląskich.

Od prawie dwódziestu lat klub współpracuje z sensei Janem Hyżak (2 dan), kiedyś zawodnikiem Rudy Śląskiej. Dzięki częstym pobytom w naszym mieście sensei Jan uczestniczy w treningach dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Karatecy zrzeszeni w Lądeckim Klubie mają możliwość uczestniczyć w obozach, które organizuje bezpośrednio klub lub inne ośrodki Kyokushin w Polsce. Co roku z sukcesami startują w kilku turniejach organizowanych w całym kraju, m.in. Wieliczce czy Grodzisku Wielkopolskim. Startują również w zawodach Polskiego Związku Karate jak na przykład Puchar Polski, gdzie odnosili sukcesy zajmując miejsca na podium zarówno w kumite, jak i w kata. Nasi najmłodsi klubowicze co roku startują w turnieju typu „pierwszy start” podczas Dolnośląskiego Turnieju Mikołajkowego.

Nasz klub może się również poszczycić faktem, że przyczynił się do rozwoju karate w Czechach. Pierwszy kierownik Czeskiej Organizacji Kyokushin – Jiri Potys (aktualnie 2 dan) pod koniec lat dziewięćdziesiątych właśnie w Lądku Zdroju stawiał swoje pierwsze kroki na drodze kyokushin.